Japonca’da ‘koi’, ‘sazan’ veya sazan balığı anlamına gelir. Bununla birlikte, kelimenin basit bir anlam taşıması, koi balıklarının herhangi bir sembolizme sahip olmadığı anlamına gelmez. ‘Koi’ kelimesi şuradan alınmıştır. Japonca kelime ‘nishigikoi‘. Koi balıkları geniş bir renk yelpazesine sahiptir ve pulları güzel desenlerle süslenmiştir. İnsanlar koi balıklarını havuzlarda besler ve evcil hayvan olarak yetiştirir ve sadece koi balığı satan evcil hayvan dükkanları bulabilirsiniz. Koi balıkları yüksek bakım gerektiren balıklardır ve bakımı çok pahalıdır..

Koi balıkları da dövmelerde yaygın bir konudur. Çoğu dövme sanatçısına göre koi balığı, diğer şeylerin yanı sıra gücü, refahı, kararlılığı, bağımsızlığı, azim ve iyi şansı temsil eder. Bütün bunlar, Japon halkının mütevazi koi balıklarına duyduğu büyük saygı ve hürmete dayanmaktadır..

Koi balığı, dövme için bir tasarım seçmeye gelince daha popüler seçeneklerden biri olarak bilinir. Ve bunun nedeni şaşırtıcı değil – Hem çekici hem de renkli ve pek çok insanın dikkatini çekti. Koi balığı dövmeleri hem erkekler hem de kadınlar tarafından eşit derecede sevilir. Koi balıklarının kendileri, özellikle doğal ortamlarında yaşarken enerji ile doludur. Belki de birçok insanın bir koi balığı dövmesini bu kadar çok sevmesinin bir nedeni, daha önce bahsedildiği gibi, zenginlik ve güç de dahil olmak üzere, koi balıklarının bir sürü sembolizm taşımasıdır..

koi-balık-dövmeler

Kolda Koi Balığı Dövme Tasarımı

Koi Dövme Tasarım Çeşitleri

 1. Renkli Koi Balığı Dövmeleri

Renkli koi balığı dövme tasarımlarında bulunan en yaygın desen genellikle altın veya turuncu, gümüş ve siyahın birleşimidir. Renkli bir koi balığı, nilüfer çiçekleri veya Çince karakterler de dahil olmak üzere diğer Asya temalı sembollerle sıklıkla birlikte yerleştirilir. Çamurlu nehirlerde ve kıyılarda yetişmesine rağmen, lotus genellikle güzel bir çiçek olmak için büyür. Ve bu nedenle nilüferler genellikle kararlılığın, değişimin ve mücadelenin sembolü olarak kullanılır..

Siyah bir koi almak, kendi yaşamınızdaki veya davranışlarınızdaki belirli bir değişikliği başarıyla aştığınız anlamına gelir. Büyük miktarda acıyla baş etmiş ve hayatında belli bir başarıya ulaşmış birini tanıyorsanız, kara koi balığı iyi bir sembol olabilir..

Bir başka renkli koi balığı dövme fikri de mavi koi balığıdır. Bu tarz tasarım erkekler arasında daha popüler olmasına rağmen, mavi erkeksi bir renk olarak kabul edildiğinden. Mavi koi balıkları genellikle üremeyi temsil eder. Bunun dışında, zihnin ve bedenin sakinliği ve sükunetini de temsil edebilir..

 1. Koi Balığı ve Lotus Çiçekleri

Bir nilüfer çiçeği ile eşleştirilen bir koi balığı, her ikisi de Japon kültüründe oldukça saygı gördüğü için birçok anlam taşır. Lotus çiçekleri ile gelen koi balıkları tek renkli olsa da, nilüfer genellikle sarı uçlarla pembe veya mavi renktedir. Bu, çiçeğin çok şatafatlı veya gösterişli görünmeden çıkmasını sağlar. Bazen sadece üç veya iki renkli bir dövme en iyi şekilde görünür..

 1. Ejderha Koi Balığı Dövmesi

Bu tür koi balığı dövme tasarımları ilk başta korkutucu görünse ve birini korkutabilse de, çoğu zaman bu iki sembol kişi için daha büyük bir anlam taşır. Japon mitolojisine göre, koi balıkları bazen öbür dünyada ejderhalar olarak reenkarne olurlar. Bir koi balığı ve ejderha dövmesinin bir kombinasyonu, değişimi veya dönüşümü temsil eder – Özellikle, kişi ileriye bakıyor veya hayatında büyük bir değişikliği memnuniyetle karşılıyor..

 1. Yin-Yang Koi Balık Dövmesi

Asya sembolizmiyle dolu başka bir dövme tasarımı. Yin-yang sembolü uyum ve dengeyi temsil eder. Budist ve Taoist öğretilere göre, bu dünyadaki her şey birbiriyle bağlantılıdır..

 1. Dalga Şekli Koi Balığı

Bazen, koi dövmesi yaptıran insanlar, onları Japon tarzı bir dalga şekliyle eşleştirir. Bu, dövmenize geleneksel bir görünüm kazandırmanın yanı sıra benzersiz bir dokunuş sağlar. Pek çok insan koi dövmesi yaptırmaktan hoşlanır, çünkü pulları özellikle bir dövme tasarımına çevrildiğinde inanılmaz görünür..

Ayrıca Bakınız:

 • Erkekler için 155 Serin Yıldız Dövmeleri & Kadınlar
 • 125 Üst Boyun Dövme Tasarımları Bu Yıl
 • 2018’in 125 En İyi Kalp Dövme Tasarımları
 • Kadınlar için 155 Trendy Ayak Bileği Dövmeleri
 • 2018’in En İyi 125 Çapa Dövmesi (Anlamlı)

Koi Balığı Dövme Tasarımlarının Anlamı

Koi balığı dövme tasarımları şans ve refahı simgelemektedir. Bir ejderhaya dönüşmek için Huanghe nehrinde büyük bir şelaleye tırmanmak isteyen bir koi balığı hakkında eski bir efsane vardı. Yani bir koi balığı genellikle daha iyi bir birey olmaya ve evren için iyilik yapmaya kararlı bir kişiyi temsil eder..

Koi balığı dövmesi için başka bir sembolizm, kendi hayatlarında birçok zor engeli aşmış olanlar içindir. Kanserle savaşmak veya alkolizm veya uyuşturucu kullanımından kurtulmak da dahil olmak üzere sıkıntıların üstesinden gelen birçok insan da koi dövmesi yaptırır. Koi, kendi kişisel başarılarını temsil eden bir tür sembol görevi görür..

Bu arada, yüzme koi dövmesi yaptırmak kararlılığı simgeliyor. Özellikle Çinliler, bunların işletmelerde veya kariyerlerde ve okul çalışmalarında refahı simgelediğine inanırlar..

koi-balık-dövmeler

Koi Balığı Dövmesinin İdeal Yerleşimi

Bir koi balığı dövmesinin yerleştirildiği yer, boyutuna ve görünümüne bağlı olacaktır. Ancak, koi balığı dövmesi yaptıran birçok insan, onları boyun, parmak, sırt, göğüs, uyluk, ayak, kol ve kulaklarına yerleştirir. Omuzlar, dövme sanatçısının tasarımlarını çizmesi için mükemmel bir tuval görevi gördüğünden, koi balığı dövmesi yapmak için de harika bir yerdir. Bir kişinin omuzları çoğu zaman görünür durumdadır, bu nedenle o bölgeye yapılan herhangi bir dövme birinin dikkatini çekecektir..

Koi balığı dövmesi yaptıran birçok insan, genellikle kol dövme tasarımının bir parçası olarak onları kollarına yerleştirir. Sırt ve bacaklar da koi balığı dövmeleri yapmak için popüler yerlerdir..

Bayanlar için kalçalarınıza koi dövmesi tasarımları yaptırabilirsiniz. Kalçalardaki dövmeler seksi bir hava verir. Küçük bir dövme yaptırmayı veya bacaklara doğru inen daha büyük bir dövme yaptırmayı ya da kaburgalarınıza doğru yukarı çıkmayı seçebilirsiniz. Bu, sevdiğiniz tasarıma ve dövme sanatçısının yarattığı her şeye bağlıdır..

koi-balık-dövmeler

Koi Dövmesi Hazırlama İpuçları

Bazen ilk kez dövme yaptırmaya karar veren insanlar ya heyecanlı ya da endişeli hissederler. Seans sırasında ne olacağı hakkında hiçbir fikriniz olmadığı için ilk dövmenizi yaptırma ihtimali korkutucu görünebilir. Bir koi balığı dövmesi veya genel olarak bir dövme yaptırmak, kapsamlı bir şekilde araştırılmalıdır, böylece bir tane isteyip istemediğinize tamamen karar verebilirsiniz..

 • Ortalama bir dövmenin maliyetini ve bir dövme yaptırmanın getirdiği tüm acıları öğrenin. Dövme sanatçıları, koi dövmelerini bacaklara, kollara kol olarak veya kişinin arka tarafına yerleştirmenizi önerir..
 • İlk dövmeyi yapmaya karar verdikten sonra, şimdi o dövme tasarımını seçme zamanı. Gerçekten beğendiğiniz, zamansız bir kalite ve anlam taşıyan bir tasarım seçin..
 • Dövme yaptırmadan önce daima bol bol dinlendiğinizden emin olun. Bu, dövme işlemi sırasında rahatlamanızı sağlar..
 • Mümkün olduğunca dövme iğnesinin acısına dayanmaya çalışın ve fazla hareket etmeyin. Kendinizi rahat ve sakin tutmanın bir yolunu bulun. Bazı nefes egzersizleri yapın. Herhangi bir meditasyon dersi veya yoga alırsanız bu kullanışlı olabilir..

Ortalama Hizmet Maliyeti & Koi Balığı Dövme Tasarımlarını Almak İçin Standart Fiyat

Yıllar boyunca, koi balığı dövme yaptırmaya gelince en iyi tasarımlardan biri olmaya devam ediyor. Bazı dövme salonları, dövmelerini genellikle boyuta, kullandığınız renklere ve tasarımın özgünlüğüne göre ücretlendirir. Diğer salonlar saatlik olarak ücretlendirilir. Yani dövme ne kadar büyükse, tamamlanma süresi o kadar uzun ve fiyat o kadar pahalı.

Fiyatlandırma söz konusu olduğunda, standart dövme saatte en az 50 ila 100 dolar arasında değişebilir. Orijinal bir tasarım 300 dolara mal olabilir. Tabii ki, hepsi dövmenin boyutuna ve sanatçının becerisine bağlıdır. Oranlar, sanatçının deneyimiyle birlikte dövme salonunun nasıl çalıştığına bağlı olacaktır..

   

Koi Balığı Dövmesi Yaptırdıktan Sonra Bakım İpuçları

Bir dövmenin bakımı her zaman önemlidir, özellikle de hala tazeyse. Bu, dövmenizin sağlığınıza ciddi sorunlar oluşturabilecek herhangi bir enfeksiyon kapmayacağını garanti eder. Dövmenize bakmamak da uzun vadede ona zarar verebilir..

Dövme yaptırdıktan sonra kendinizi temizlemeniz gerekiyorsa, banyo yerine duş almayı tercih edin. Ayrıca saunada kalmak veya klorlu bir havuzda veya gölde yüzmek de iyi bir fikir değildir. En az üç haftaya kadar yüzmeyin veya küvet kullanmayın. Ne yazık ki, pek çok insan bu ipucunu hatırlamıyor, bu yüzden dövmeleri aldıktan birkaç hafta sonra zaten çok hasar görmüş görünüyor..

Dövmeniz zarar görecek kadar talihsizse, her zaman bir rötuş talebinde bulunabilirsiniz. Birçok dövmeci bu rötuşları ücretsiz olarak sunar. Ancak, bir rötuş yapmak istiyorsanız hala uymanız gereken kurallar var. Dövmecinizin dövme sonrası bakım kurallarına uymazsanız ve sonunda dövmeye zarar verirseniz, rötuş için sizden ücret alabilirler..