Pivoňka je tetovaný tetovací nadšenec, který rád studuje a diskutuje o historii a významech tetování. Japonská témata jsou její oblíbená.

Tetování Foo Dog (známé také jako Fu Dog, Shi Shi, Chinese Stone Lions a Imperial Guardian Lions) ukazuje nádherné stvoření s kudrnatou hřívou a hrozivým vrčením, ale věděli jste, že to ve skutečnosti není pes? Co to přesně je, jak to vzniklo a co je zajímavější, proč je znám jako „pes“? Ponoříme se hlouběji do historie a podíváme se blíže.

lvové-strážci-lvi-foo-pes-tetování-významy-historie-tetování-obrázky

Foo pes není pes, ale velká kočka

Podle názvu by se dalo předpokládat, že Foo Dog je ztělesněním bájného psa. To však nemůže být dále od pravdy – Foo Dog je ve skutečnosti lev. A tito lvi mají také prestižní titul: Imperial Guardian Lions (protože přicházejí ve dvojicích, o kterých si povíme níže.)

Ale proč byste potom spojovali psa s kočkou, jejím údajným „přirozeným nepřítelem“? Ve skutečnosti to'není jasné, kdy a proč se to stalo. Tvrzení, že tito čínští strážní lvi byli psi, poprvé pocházelo ze západních interpretací, pravděpodobně kvůli škytavce v jazycích, kde se v překladu ztratil pravý význam. Přesný příběh zůstává neznámý, ale existuje několik zmatených vysvětlení, jak se mohl v průběhu času vyvíjet.

Čínský pes Foo

Čínský pes Foo

Proč těmto lvům říkáme "foo psi"?

 • Šlo o jednoduchou nesprávnou identifikaci lvů jako extrémně vzácného plemene malých až středně velkých psů-známých jako „posvátný pes Sinkiang“ nebo „čínský pes Foo“ ¹-že'říká se, že je křížencem starověkého Chow Chow z Mongolska a severoevropských loveckých psů, pravděpodobně z Foo Chow (福州; Fu Zhou), jižní Číny.

  Původně vyšlechtěni k ochraně buddhistických chrámů, byli zvláště pojmenováni „pes Fo“ podle čínského slova „Buddha“ (Fo).

 • Ony'jsou také mylně považováni za druhy Chow Chow (鬆獅 犬; doslovný překlad: načechraný lví pes) a pekingský (獅子狗; doslovný překlad: lví pes). „獅“ znamená „lev“.

(Zleva doprava) Psí plemena: Chow Chow, Pekingese

(Zleva doprava) Psí plemena: Chow Chow, Pekingese

Evoluce Foo Dog

Xie Zhi

Xie Zhi (獬 豸) je další čínské mystické zvíře, které se objevilo ve stejném období jako císařští strážní lvi, a jejich záhadná podobnost znamenala, že byli často mylně považováni za druhé.

Podle čínské literatury měl Xie Zhi tělo podobné dobytku a na hlavě roh (jako jednorožec). Hlava připomíná hlavu lva a kolem ní proudí srst.

Xie Zhi, spravedlivý i dobrotivý, je tvorem spravedlnosti a spravedlnosti. Xie Zhi má podle raných učenců vrozenou schopnost rozeznat nevinné od viny, kousat nebo vrážet provinilce do bojů a neshod..

Haetae

Když se Xie Zhi dostala do Koreje, získala nové jméno – „Haetae“. Haetae vypadal s některými úpravami velmi podobně jako Xie Zhi. Jednak měl na těle šupiny na rozdíl od kožešiny a pod paží měl krátké peří, které vypadalo jako křídla. Jeho roh a lví hlava zůstaly.

Komainu

Haetae se poté přesunul ke svému sousedovi, Japonsku. Tam to bylo označováno jako „korejští psi“ nebo Komainu (狛 犬; doslovný překlad – pes Koryŏ – Koryŏ bude později znám jako Korea).

(Zleva doprava) Xie Zhi, Haetae, Imperial Guardian Lions

(Zleva doprava) Xie Zhi, Haetae, Imperial Guardian Lions

Odkud se vzal původní Foo Dog?

Říká se, že během druhé dynastie císařské Číny (206 př. N. L. – 220 n. L.) – dynastie Han (漢朝; Han Chao), obchod vzkvétal po Hedvábné stezce. S obchodem se zbožím a službami přišla výměna kultur a přesvědčení. Říkalo se, že lvi byli poprvé přivezeni do Číny ze střední Asie jako dary a pocty nejvyšší formy.

Byli prodchnuti náboženskou symbolikou, protože buddhističtí mniši vyprávějí o tom, jak jsou lvi ochráncem Dharmy a hlavním symbolem buddhismu. Sochy lvů byly odedávna běžným rysem v okolí důležitých míst (jako jsou paláce a chrámy) v Indii, pokud buddhismus pochází z.

Různé bódhisattvy jako Manjushri (Bodhisattva moudrosti; Prajñā) a Avalokiteshvara (Bodhisattva soucitu) jsou zobrazeny na koni na lvu; Siddhārtha Gautama aka Buddha byl také známý jako Śākyasiṃha nebo „lev Shakya“.

Lvi jako takoví nesou pozitivní asociace s buddhismem i hinduismem a jsou považováni spíše za ochránce než za predátory.

Manjushri Thangka je obraz od Iese Walkera

Manjushri Thangka je obraz od Iese Walkera

Postupně začala Čína začleňovat tato nádherná stvoření jako symboly obrany a bezpečí, protože věřila, že mají mýtické ochranné energie. Vytvářeli nádherné, královské sochy lvů vytesané z drahých kamenů nebo pečlivě odlévané ze železa nebo bronzu. Obvykle byly vyrobeny z mramoru nebo žuly, byly označovány jako Stone Lions nebo Shí shī (石獅).

Foo Dog, který byl původně používán pouze k ochraně bran císařského paláce, začal být rozšířenější. Jak se rodiny staly bohatšími a prosperovaly z Hedvábné stezky, používání Fu Dogs bylo přijato mimo královskou rodinu.

Vzhledem k „zlatému věku“ v čínské historii-který tak pojmenoval kvůli významnému ekonomickému růstu a zvýšenému bohatství během tohoto období-dobře situované domácnosti a elity by nechaly tyto Kamenné lvy umístit na obě strany svého domova vchod (například hlavní brány nebo dveře). Foo Dogs působili jako duchovní strážci a vyháněli kohokoli, kdo by do svých domovů mohl přinést zlé úmysly.

Bronzový klepadlo na hlavu čínského lva na tradičních dřevěných dveřích.

Bronzový klepadlo na hlavu čínského lva na tradičních dřevěných dveřích.

Kromě toho, že byly použity jako sochy, byly také viděny jako klepadla na dveře, hrnčířské hůlky a kadidelnice.

Foo Dog Tattoo | Winson Tsai

Dokončený Foo Dog (z výše uvedeného videa).

Dokončený Foo Dog (z výše uvedeného videa).

Winston Tsai

Tetování Foo Dog pro štěstí a Feng Shui

Díky modernizaci se Stone Lions nyní snadno vyrábějí hromadně a nejsou vůbec drahé ani vyhrazené pro bohaté. Je to stále běžný rys, který se vyskytuje v asijských podnicích v současném světě; obvykle jsou umístěny venku nebo uvnitř budov, aby chránily provozovnu a odpuzovaly jakoukoli negativní energii.

Předpokládá se, že Stone Lions, který je všudypřítomně viděn mimo čínské restaurace, přináší prosperitu a štěstí a zároveň drží na uzdě „potížisty“ nebo obtížné patrony. V obytném prostředí jsou Foo Dogs talismany, které odvracejí zlo a smůlu a posilují domov jako bezpečné útočiště.

V tomto ohledu jsou Foo Dogs oblíbenými symboly orientálního tetování zvolenými pro štěstí a sebeochranu.

strážci-lvi-foo-pes-tetování-významy-historie-tetování-obrázky

Wikipedie

Tetování foo psů ve dvojici

Foo Dogs se dodávají v páru, který se skládá z muže a ženy. Níže jsou uvedeny některé rysy každé kočky.

Co představují samci a samice foo psů

Samec Foo Dog Žena Foo Dog

Jang

Jin

Chrání vnější, fyzické prvky

Chrání interiér, ducha a duši

Typicky má pravou přední tlapku sevřenou vyšívanou hedvábnou koulí, někdy se věří, že představuje glóbus/svět jako celek

Levou přední tlapkou obvykle drží lvíče, o kterém se věří, že představuje koloběh života

Znamená moc, autoritu a sílu

Znamená laskavost, podporu a péči

Drsný; Odvaha

Rafinovaný; Moudrost

strážci-lvi-foo-pes-tetování-významy-historie-tetování-obrázky

Chronické inkoustové tetování

Není povinné, ale doporučuje se nechat si vytetovat oba Foo Dogy, protože fungují jako duo a jsou nejefektivnější, když jsou umístěny společně. Vzájemně se doplňují a doplňují, přičemž v absolutní harmonii vytěsňují jakoukoli nerovnováhu s Jinem a Jangem.

Samice by měla být vždy umístěna (ven) vpravo, zatímco muž jde vlevo. Pokud byste si tedy nechali vytetovat obě, položili byste například lvici na pravou paži a lva na levou paži.

Shi shi/tetování Stone Lion.

Shi shi/tetování Stone Lion.

Yushi tetování

Japonští vs. čínští foo psi

Sochy Foo Dog (Komainu) se začaly objevovat v Japonsku během období Nara (710-794) a nebyly vždy vytesány s rozlišitelnými rysy (tj. Koule a mládě), ve kterých bychom mohli rozlišit muže a ženu. Místo toho měl jeden lev zavřená ústa, zatímco druhý měl otevřená tlama. To mělo formátovat zvuk „Om“, což je posvátná slabika nebo mantra v hinduismu a buddhismu.

V Japonsku je synkretický přepis „Om“ „Aun“, což znamenalo začátek a konec. Tito Komainu by byli umístěni mimo chrámy a svatyně, podobně jako jejich čínské protějšky.

Dalším mystickým zvířetem používaným k ochraně japonských svatyní by byla liška (kitsune), která je také oblíbenou ikonou tetování s fascinující legendou.

Karajishi brokát | Mix draka a foo psa.

Karajishi brokát | Mix draka a foo psa.

strážci-lvi-foo-pes-tetování-významy-historie-tetování-obrázky

Jsou tetování Karajishi stejná jako Foo Dogs?

Popisné příběhy lva byly obecně předávány do Japonska a znovu získaly popularitu kolem dynastie Tang (618–907). Vzhledem k tomu, že drtivá většina Japonců nikdy neviděla skutečného lva, začali japonští umělci vytvářet vlastní stylizované verze na základě jejich interpretace toho, jak mohli lvi vypadat.

Japonská variace vypadala jako kombinace orientálního draka a foo psa s kruhovými skvrnitými vzory na srsti a kudrnatými hřívami. Tyto změny se nazývaly Karajishi (唐 獅子 nebo Lvi z Tangu/Čínští lvi) a často byly nesprávně označovány jako Foo Dogs..

Japonský folklór říká, že lvi Karajishi byli mláďata draka. Tato mláďata byla svržena ze strmých horských útesů jako test síly a přežití nejschopnějších. K této legendě však není mnoho citovatelných zdrojů.

Bez ohledu na to, zda se jedná o Karajish nebo Foo Dogs, jsou si oba podobní v tom, že místo toho, aby byli zobrazováni realisticky jako živé svalnaté zvíře, usilují o zprostředkování emocionálních výrazů a podstaty lva ve stylizované podobě..

lvové-strážci-lvi-foo-pes-tetování-významy-historie-tetování-obrázky

Zhen Cang tetování

Významy tetování psa

Jako ochránce obou bohoslužebných míst a důležitých, čestných institucí je Foo Dog postavou autority a obrany. Vaše tělo je váš nejcennější „majetek“, je to chrám, který je třeba chránit. Umístění tetování Foo Dog může znamenat různé věci.

Mohou být také provedeny v různých postojích nebo scénách, v některých sochách jsou vytesány skrčené v útočné poloze, zatímco jiné mají mláďata lezení přes lvici.

Foo Dog v režimu útoku.

Foo Dog v režimu útoku.

Foo Dog Tattoo na zádech: Nechat si na záda vytetovat Foo Doga bude znamenat, že vám budou hlídat lvi Imperial Guardian Lions a blokovat negativní energie, které nevidíte přicházet, jako jsou drby a zrada.

Foo Dog Tattoo na hrudi: Tetování Foo Dogs na hrudi může znamenat, že chráníte své pocity a emoce; umožňuje pouze těm, kterým je skutečně důvěřováno, blízké vašemu srdci a vnitřnímu fungování.

Foo Dog Tattoo na paži: Foo Dogs lze také tetovat s mužem a ženou na každé paži – ale pamatujte si jejich správné polohy. To je podobné tomu, že na obou stranách vás mají 2 bodyguardi, kteří chrání celé vaše já.

Návrhy designu pro tetování psů Foo a jejich význam

Vzhledem k jejich přirozenému významu mohou být Foo Dogs a Karajishis tetováni sami a tak, jak jsou. Pokud však hodláte do tetování vetkat příběh nebo svůj osobní význam, níže uvádíme několik užitečných a vhodných prvků, které doprovázejí vaše tetování Foo Dog.

 • Bambus: Bambusy, známé svou odolností a silným růstem, jsou považovány za symbol štěstí a prosperity. Bambus i Foo Dog pracují ruku v ruce, aby zvýšili štěstí a ukázali sílu.
 • Pivoňka: Také známý jako Karajishi Botan („唐 獅子 牡丹“). Jako král všech zvířat mytologie říká, že lev se absolutně nebojí žádného jiného, ​​s výjimkou malého brouka. V příběhu se říká, že se brouk schovává ve srsti lva, prokousává se skrz kůži a nakonec se dostane ke lvím kostem – zabíjí ho.

  Jediným řešením je, aby lev v noci ležel pod květy pivoňky, kde se říká, že kapky rosy nashromážděné a sklouznutí z lístků pivoňky zničí tuto život ohrožující brouku. V tom lev najde bezpečí a odpočinek.

  Tento Jin a Jang, jemné a silné vzájemné srovnání, se úžasně zajímavým způsobem spojí. Kde je zjevně mužský temperován a vyvážen dotekem měkkosti.

 • Lotus: Posvátný lotos, květina spojená s buddhismem a hinduismem a často v něm viděná, je silnou symbolikou překonávání protivenství, aby se v životě dosáhlo plného potenciálu. Je to rostlina, která roste z kalných vod a tlačí se z bahna nahoru na hladinu rybníka.

  Mnoho buddhistických a hinduistických božstev je zobrazeno při meditaci na lotosovém květu, což také představuje moudrost a duchovní probuzení.

Otázky & Odpovědi

Otázka: Můžete je vytetovat na stejnou paži??

Odpovědět: Ano, viděl jsem je v rukávech, kde je jeden mírně nad druhým, jako by si navzájem hráli a honili se. Tady'další příklad můžete najít na www.facebook.com/chronicink/photos/a.126223914101034/1643308975725846/?type=3&divadlo

© 2019 Pivoňka