Když jsem byl zavěšen na háčky, přivítal jsem to jako bolest, nad kterou jsem měl kontrolu a kterou jsem způsoboval a snášel z vlastní vůle.

Jen pro případ, že by se lidé dostali ven.

Jen pro případ, že by se lidé dostali ven.

Co je tělesné odpružení?

Odpružení těla je rituální praxe, kdy si kůži propíchnete háčky a poté je zavěsíte. Když provádíte odpružení, vaše tělesná hmotnost je podporována kůží, což je neuvěřitelně silný a pružný orgán. Rituální zavěšení těla poprvé praktikoval Mandan Tripe First Nations na řece Missouri.

Závěsný rituál dnes úzce souvisí s jinými tělesnými úpravami a nejčastěji jej provádějí tetovači a piercingové, kteří se specializují na tuto oblast. Před několika desítkami let zažilo pozastavení rituálu jen několik tisíc lidí. Dnes se tento počet zvýšil na mnoho tisíc. Od minulého úterý včetně mě.

Proč jsem se rozhodl pro pozastavení?

Když jsem zavolal Russovi Foxxovi, umělci úpravy těla, který mi usnadnil pozastavení, jeho první otázka byla: „Jaká je vaše motivace?“ O pozastavení mám zájem už roky. Jako teenager mě fascinovala úprava těla a hltala jsem veškerý materiál na čtení a prohlížení, který jsem na toto téma mohl mít. Mezi nimi dokument o zavěšení těla. Nikdy jsem nedokázal tu myšlenku dostat z hlavy, ale nebyl jsem si jistý, jestli zvládnu to, co vypadalo jako velká bolest. Navíc tenkrát byl můj zájem čistě zvědavost.

Diagnostikována fibromyalgie

Pak mi v 19 letech diagnostikovali fibromyalgii. Bolestivý neurologický stav, který nelze vyléčit, a přestože jsou k dispozici léčebné postupy, nic vám nemůže vrátit život, který jste kdysi měli. Musel jsem dát výpověď v zaměstnání a mezi 19 a 22 jsem strávil více času v posteli, než z ní. Když jsem začátkem tohoto roku zahájil nový lék, byl jsem nadšený, když jsem zjistil, že moje bolest a fungování jsou tak vysoké, jaké pravděpodobně ještě někdy budou. Věděl jsem, že potřebuji nějak oslavit svou novou schopnost podílet se na svém vlastním životě. Pak jsem si vzpomněl na zavěšení těla.

Při sledování videí o odpružení to vypadá jako nadlidský výkon vytrvalosti a mentální výdrže. Přesně to jsem potřeboval. S FMS jsem se vůbec nedokázal prosadit a teď jsem potřeboval výzvu pro své tělo i mysl. Pozastavení se stalo způsobem, jak sobě dokázat, že jsem to znovu já. Když jsem zmínil svůj zájem o konverzaci, byl jsem nasměrován na umělce pro úpravu těla ve Vancouveru Russ Foxxe.

Moje zkušenost

Po problémech s telefonem a záměně plánů jsem se nakonec v úterý na začátku března 2012 dostal do studia Foxx ve východním Vancouveru. Celý den jsem bojoval s úzkostí, ale nedokázal jsem úplně říct, k čemu to bylo. Věděl jsem, že odpružení bude bolet, ale poslední tři roky jsem měl tolik bolesti, že jsem věděl, že to nemůže být ono. Uvědomil jsem si, že to byl prostě strach z neznáma. Vědomí, že mám tuto úzkost, mě povzbudilo. Ne, nevěděl jsem přesně, co očekávat, a ano, moje nervy byly tak špatné, že jsem skoro nemohl jíst, ale pro mě to byla jen silnější motivace.

Založit

Ten den trénoval nového člena svého týmu MBS (Modern Body Suspension). Moje suspenze byla první, které se zúčastnila. Jak jsme s manželem sledovali, jak nastavili a dezinfikovali jednorázové použití pouze háčků, jehel a lanoví. Slyšel jsem, jak verbalizuje celý proces pro svého účastníka, a bylo jasné, že jsem v dobrých rukou.

Můj manžel, který v sobě skrýval řadu obav, zejména na tom, že se mi roztrhla kůže, se při sledování nastavení také úplně usadil. Když sledujete práci Foxxu, není možné udržet si obavy o bezpečnost a účinnost toho, co se (pravda) zdálo být čtyřmi poměrně malými háčky.

Pronikavý

Konečně bylo načase začít. FMS je stav, který nejen způsobuje bolest, ale také zhoršuje normální pocity bolesti. Než jsem to dostal, byl jsem jednou z malých skupin lidí, kteří měli rádi pocit propíchnutí a tetování. Pochyboval jsem, že to tak bude i nadále, a bohužel jsem měl pravdu.

Piercing byl proveden rychle a efektivně a Foxx se před vložením každého háčku ujistil, že jsem byl plně připraven. Přesto to pekelně bolelo. Ale řeknu vám to teď, jakmile jste byli probodnuti, nejhorší bolest celého procesu skončila.

Vystupování ze země

Po propíchnutí mi tělo pumpovalo adrenalin. Trochu jsem se třásl a už bolest z piercingu značně ustupovala. Dali jsme si krátkou přestávku (jen pár minut) a na jejím konci dopamin v mém těle víceméně zakryl bolest, kterou piercing způsobil. Ještě jsem nevěděl, že nejhorší bolest skončila, ale teď už byla moje úzkost nahrazena netrpělivostí a vzrušením.

Po celou dobu vysvětlování toho, co dělá svému stážistovi, Foxx připravil lanoví (zavěšené docela nízko) a oblékl si jistící postroj, aby nebyla šance, že lano uklouzne.

Více mentální než fyzická

Problém pozastavení je spíše mentální než fyzický. Je těžké zabalit mozek do představy, že vaši tělesnou hmotnost podporují čtyři kovové háčky ve vaší kůži. Chvíli jsem stál pod takeláží a celá váha na zemi si na tu myšlenku zvykla.

Foxx mě ujistil, že to mám plně pod kontrolou. Nezvedl se, dokud jsem ho o to nepožádal, a pak se zvedl tak pomalu, že se mé tělo (a mysl) mohly uvolnit do pocitu. Ve chvíli, kdy jsem řekl, přestaň. V žádném okamžiku jsem se necítil uspěchaný. Řekl mi, že některým prvňáčkům trvá hodinu, než se zvednou ze země, některým se tam zvednou hned. Byl jsem tak dychtivý, že můj vlastní vzestup trval asi 5-10 minut.

Suspenze

Nejprve mi bylo doporučeno, abych místo zvednutí ohnul kolena, abych se mohl mentálně přizpůsobit. Pomalu jsem přitáhl váhu na háčky. První pocit je bolest, i když ne zdaleka natolik, abyste přestali. Bolest se rychle mění v horké napětí, které je zcela nové. Snažila jsem se to potom svému manželovi vysvětlit, ale nakonec jsem to vzdala. Pozastavení je jako odpružení, a jak už jsem řekl dříve, je to spíše duševní výkon než fyzický.

Nakonec byla na těchto čtyřech hácích podepřena celá moje váha a já jsem byl zvednut, dokud jsem neměl prsty na zemi. Do této doby bolest již nebyla faktorem. Najednou jsem musel čelit něčemu, na co jsem se nepřipravil: pustit ze země. Celý život trávíme chůzí po zemi a nikdy nemusíme přemýšlet o tom, jak moc tuto skutečnost považujeme za samozřejmost.

Země byla ochrannou pokrývkou, které se jedna moje část zdráhala vzdát. Pak tu byla další moje část, která tak dychtivě chtěla viset na hácích. Naštěstí můj manžel měl ruce, aby mi půjčil. Když jsem držel jeho ruce za emocionální podporu, nakonec jsem byl zvednut ze země. Když ustoupil, visel jsem tam úplně sám. Russ mě varoval, že někteří začátečníci zažívají šok a nevolnost, ale jediné, co jsem cítil, byla radost. Běž mě!

Houpání a točení

Nejprve jsem chtěl jen viset a zvyknout si na ten pocit. Díky tahu mé kůže to vypadalo, jako by mi paže přilepily po stranách, ale poté, co jsem si zvykl jen viset, jsem byl trochu neklidný. Nebyl jsem daleko od země, takže jsem se nemohl příliš houpat ani točit, ale poprvé mi ten malý pohyb stačil. Jakmile jsem se uklidnil, točil jsem se a měl jsem docela úžasný čas. Myslím, že jsem tam strávil asi půl hodiny, než jsem se trochu nudil a vrátil se dolů na zem.

Tahání

Jakmile jsem měl nohy opět pevně na zemi, měl jsem zvláštní pocit. Stejně jako jsem nechtěl pustit podlahu nahoru, teď jsem nechtěl pustit lanoví a sestoupit dolů. Naštěstí bylo stále co zkoušet.

Nejprve se musím pokusit vytáhnout nahoru. Bylo skvělé mít úplnou kontrolu nad procesem. Poté byla lanoví sundána a Foxx se držel, zatímco jsem se proti ní zatáhl. V jednu chvíli (Russ byl o něco silnější než já) jsem začal klouzat, on mě za háčky táhl celým tělem dozadu. Zážitek z tahání je zcela odlišný od zavěšení, protože je to směr, na který je vaše tělo více zvyklé. Pořád se nemůžu rozhodnout, co se mi líbí víc.

Jak moc zdrželo suspendování?

Čekal jsem, že zavěšení těla zvítězí nad bolestí, ale ukázalo se, že to byl spíše triumf nad strachem z neznámého a cvičení v překonávání mentálních bariér.

Tak jak moc to bolelo? Když jsem předtím sledoval pozastavená videa, všiml jsem si dvou věcí:

  • Vypadalo to hrozně a opravdu bolestivě.
  • Pozastavení lidé nikdy nevypadali, že by je něco bolelo. Buď se smáli a žertovali, nebo klidně prožívali pocity. Když jsem tam byl, udělal jsem obojí.

Když máte bolesti FMS, je to váš neustálý společník. Můžete začít zapomínat, jaké jsou další pocity, takže jsem si byl jistý, že tu bolest zvládnu. Ve skutečnosti jsem to přivítal jako bolest, nad kterou jsem měl určitou úroveň kontroly, kterou jsem způsoboval (nepřímo) a snášel jsem z vlastní vůle. Ale jak jsem řekl výše, nejhorší bolest je propíchnuta. Poté je vše koláč. Bolest je relativní. Pro některé je to smysluplná část zkušeností (jako pro mě), pro jiné menší překážka, opravdu zanedbatelná, kterou musíte zvládnout, abyste se dostali do zábavné části.

Mám jizvy??

Háčky samozřejmě zanechávají několik drobných jizev a tyto jizvy bolí několik dní. Zpočátku byli opravdu podrážděni mým oblečením. Jsou to tři dny, co to píšu, a téměř si jich nevšímám. Jsou malé, vyvážené a ve skutečnosti (v závislosti na vašem vkusu) druh atraktivní. A jak Foxx zdůraznil, nic jiného nezpůsobuje jizvy, jako jsou tyto, takže je snadné rozpoznat ostatní, se kterými sdílíte zkušenosti.

Udělám to znovu??

Hned poté, co mi vyndali háčky, jsem si nemohl pomoci a pomyslel jsem si: „Kdo by to musel udělat dvakrát?“ ale když jsem se druhý den ráno probudil, v hlavě se mi zamyšleně zformoval jeden: „Jak dlouho musím čekat, než to udělám znovu?“ Jsem si téměř jistý (pokud to zdraví dovolí), že tam budu znovu. Rád bych to dělal venku a s vyšším lanovím, abych se mohl točit a houpat volněji. Mám také zájem vyzkoušet různé pozice.

Jaký to mělo smysl?

Pro mě ten zážitek lze nejvýstižněji popsat dvěma slovy: posilující a terapeutické. Před šesti měsíci bylo moje zdraví tak špatné, že to byl boj a triumf, projít kolem bloku. Některé dny bylo moc chodit do mé kuchyně a tento týden jsem se posunul za psychické a fyzické limity, o kterých jsem si nebyl jistý, že je mohu překonat. Cítil jsem se silný a pod kontrolou. Tato zkušenost byla velmi pozitivní díky několikadenní mentální přípravě, spoustě výzkumů a skvělému koučování.

Jsem šťastný, že jsem to udělal??

Nadšený. Foxx provozuje Modern Body Suspension jako neziskovou organizaci, která účtuje pouze za použité materiály, protože věří v duchovní aspekt tohoto rituálu. Když jsem to udělal, přikláním se k souhlasu s jeho názorem. Zkušenosti jsou neocenitelné, nevím, jak by se dal za ně najít cenový bod.

Doporučuji to??

Pokud jste se dívali na odpružení a máte zájem, ale jste nervózní, řekl bych, rozhodně do toho jděte, ale odpružení není pro každého. Pouze vy budete vědět, zda je to správné rozhodnutí a kdy je ten správný čas. Ale kdybyste byli na plotě? Ano, přitlačil bych tě.

Moderní tělesné odpružení ve Vancouveru

Pokud žijete v severozápadním Pacifiku nebo v jeho blízkosti, rozhodně bych to doporučil Russ Foxx a MBS tým vám usnadní pozastavení. Cesta do East Van stojí za to. Zda je vaše zkušenost dobrá nebo špatná, bude do značné míry způsobeno vaším duševním stavem, do kterého vstupujete, ale tým MBS vzbuzuje takovou důvěru, že by bylo těžké tuto úzkost udržet.

Prezentace obrázků zavěšení:

Tento obsah je přesný a pravdivý podle nejlepšího vědomí autora a není určen jako náhrada formálních a individuálních rad kvalifikovaného odborníka.

Komentáře

Karen 23. června 2020:

Před 2 1/2 lety mi byla diagnostikována fibromyalgie. Přibral jsem 70 liber a jsem na doma víc než cokoli jiného. Chybí mi staré já. Můj manžel se mě stále snaží přesvědčit, abych udělal pozastavení, protože jsme slyšeli o ženách s FMS, které porodily a jejich bolest byla buď ohromně snížena, nebo zmizela. Myslí si, že bolest z toho věci resetuje a zmenší moji bolest, zvláště do té míry, že už nebudu muset používat hůl.

Snížila se vaše bolest FMS? Cítil ses fyzicky lépe? (kromě mysli nad stranou hmoty) Děkuji za sdílení vašeho příběhu!

Mandy 7. prosince 2016:

Mám také FMS a nedávno jsem dostal obrys celého rukávu, ale stále si nedokážu představit, že bych zvládl pozastavení, takže z tebe mám strach.

Jako vedlejší/neproniknutou otázku, jaké léky užíváte? Je mi 23 let a jsem doma vázán, chodím k lékaři, nemám žádné přátele a získávám šílené/ponižující množství váhy. Opravdu potřebuji něco lepšího než morfin, ale můj lékař neví, jaké léky by mohly pomoci.