Prosedürler hakkında yazmaya ilgi duyuyorum – özellikle dermal piercingler ve diğer trendler.

dermal-piercing-resimler-bakım-prosedür-türleri

Dermal Piercing Nedir??

Dermal piercing kalıcı bir vücut piercing türüdür. Mikrodermal delme, mikrodermal implantlar veya tek nokta delme olarak da bilinir. Dermal piercingin yalnızca bir ucu görünür, bu da onu mücevherler için iki giriş ve çıkış noktası olan normal piercingden farklı kılar..

Dermal piercingin yalnızca bir ucu görünürken diğer ucu derinin çapanın yerleştirildiği derin tabakasına kök salmıştır. Dermal çapanın alt kısmında dokuların büyümesine izin vermek için tabanı stabil hale getirmek için bir dizi delik vardır. Çapa, cilt üzerinde düz bir çıkıntıya sahip düz bir tabandır. Diğer metal malzemelere kıyasla daha az alerjik olduğu bilindiği için çoğu ankraj titanyumdan yapılır. Çapanın çıkıntısı, dekoratif süs veya mikrodermal takılar için ek görevi görür. Mikrodermal takıların boyutları, şekilleri, renkleri ve değerli taşları farklılık gösterirken çapa aynı boyutta kalır ve değiştirilmesi gerekmez. Vücut piercingi ile kişinin isteğine veya isteğine göre parça değiştirmek amacıyla süs parçası çıkarılabilir..

Dermal piercing, düz yüzeylerde ve hatta normal bir piercing yöntemiyle piercing yapmanın oldukça zor olduğu alanlarda bile takı delme avantajı nedeniyle günümüzde popüler hale geldi. Dermal piercing yöntemi, transdermal implantlara benzer son ürün görünümü ile daha az invazivdir..

dermal-piercing-resimleri-bakım-prosedür-türleri

Dermal Piercing Türleri

Dermal piercingin rahatlığı, mikrodermal mücevher için yalnızca bir görünür uç ile vücudun farklı bölgelerine yerleştirme esnekliğidir. Farklı dermal piercing türleri vardır ve hepsi piercingin konumuna bağlıdır..

Kulak deldirme

Kulak piercingleri, yaygın piercing yerleri ve dermal piercing türleri arasındadır. Trendde, genellikle kulak memelerine yerleştirilen geleneksel kulak delme işlemlerinin yanı sıra, kulakların farklı yerlerinde bulunan birden fazla kulak delme vardır..

boyun piercingi

Boyun piercingi genellikle enseye veya yanlara yapılır..

göz piercingi

Göz piercingi, günümüzde insanlar için en popüler piercingdir. Birçok genç ve hatta bazı yetişkinler kaş, göz kenarları ve göz kapakları gibi gözlerin yakınında piercing yaptırmayı tercih eder. Bununla birlikte, bu tür dermal delme prosedürü, delme tamamen iyileşene kadar devam edebilecek ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir..

yüz delici

Yüze piercing de popüler seçenekler arasındadır ve mikrodermal piercing genellikle burun, yanaklar, dudaklar ve dil üzerine yapılır..

Göğüs Piercingi

Göğüs piercingi genellikle köprücük kemiğinin altına yapılır. Bu tip mikrodermal piercing ise, göğsü havluyla ovuştururken yaralanmaya neden olabileceğinden, bakım sonrası bakımda dezavantajlıdır..

Bilek ve Parmak Piercing

Bilek ve parmak delme, gençler arasında popüler bir seçimdir. Parmak delme işlemi, bir veya daha fazla parmağı içerebilir veya ayrıca bir parmağı çevreleyerek, ona bir halka görünümü verebilir, buna ayrıca dermal halka olarak da bilinir. Diğerleri bilek delmeyi tercih eder, ancak bu tür bilek kullanılarak yapılan çok sayıda aktivite nedeniyle daha az tavsiye edilir..

Alt Sırt Piercingi

Alt sırt piercingleri, kadınlar için en iyi dermal piercing seçenekleri arasındadır – kalçaların hemen üstündeki alt sırt seksi bir illüzyon verir.

göbek piercingi

Göbek piercingi veya göbek deliği bölgesi de kadınların en çok tercih ettiği bir diğer bölgedir. Göbeğin yanındaki piercing de özellikle iki parçalı bir mayo giyerken seksi bir illüzyon sağlar..

dermal-piercing-resimler-bakım-prosedür-türleri

Prosedür

Dermal piercing daha az invazivdir ve piercingi bitirmek için yaklaşık bir saat gerekir. Prosedür ayrıca diğer vücut piercing türlerine kıyasla daha az ağrılıdır. Dermal delme olarak bilinen iki yöntemden biri ile yapılabilir:

Dermal İğne ile Piercing

Bu işi ancak profesyonel bir delicinin yapabileceği oldukça zor bir yöntemdir. Prosedür ayrıca vücudun delinecek bölgelerine veya yüzeyine göre farklı tipte iğneler kullanır. Bir iğne ile prosedürler aşağıdaki gibidir:

 • İlk adım, bölgenin antiseptik ve cerrahi ovma kullanılarak sterilizasyonudur.
 • İstenilen yeri işaretlemek için cerrahi işaretleyici kullanılır
 • İğne, deri yüzeyinde L şeklinde bir kese oluşturacak şekilde deriye delinir.
 • Bir forseps kullanılarak oluşturulan torbaya mikrodermal ankrajlar ve taban plakası yerleştirilecektir.
 • Mikrodermal mücevher daha sonra cilde gömülü olan çapanın çıkıntısına vidalanacaktır..

Dermal Punch ile Piercing

Bu, daha az ağrılı olması ve daha güvenli kullanım için koruyucu bir mekanizmaya sahip olması ve piercingin cilt tabakasına daha derine inmemesini sağlamak için sıklıkla kullanılan yöntemdir..

 • İlk adım, antiseptik ve cerrahi ovma kullanılarak bölgenin sterilizasyonudur.
 • Delme yeri cerrahi bir işaretleyici ile işaretlenecektir.
 • Kese yapmak için seçilen bölgenin dokusu çıkarılır.
 • Mikrodermal çapa ve taban plakası daha sonra bir forseps kullanılarak torbaya yerleştirilir.
 • Mikrodermal mücevher daha sonra çapanın çıkıntısına vidalanır.

dermal-piercing-resimler-bakım-prosedür-türleri

Dermal Piercing Enfeksiyonu

Dermal piercing, geleneksel vücut piercingine kıyasla oldukça kullanışlı ve daha az invaziv bir prosedürdür. Mevcut iki yöntem, vücut piercingini kolay ve hızlı ve daha az ağrılı hale getirir. Bununla birlikte, dermal delme için potansiyel risk enfeksiyondur. Bu, cilt dokusuna zarar verebilir ve bir yara izi veya daha kötüsü oluşturabilir, ciddi tıbbi durumlarla komplike olabilir..

Enfeksiyonun başlaması, sitenin şişmesine, kızarmasına ve hassaslaşmasına neden olur. İrin, ağrılı ve rahatsız edici olan birikme potansiyeli vardır. Dermal piercingde olası enfeksiyon nedenleri arasında şunlar yer alır:

 • Sterilize edilmemiş bir dermal iğne veya dermal zımba kullanımı.
 • Kirli ellerden bakterileri ve tırnaklara gömülü kirleri bulaştırabilecek delicinin yanlış el yıkaması.
 • Delme için uygun olmayan veya sterilize edilmemiş alan.

Dermal piercing, ciltte bakteri ve diğer mikroorganizmalar için bir geçiş yolu açabilen bir kırılma yaratıyor. Delme bölgesi için enfeksiyon ve diğer potansiyel riskleri önlemek için uygun steril teknikleri gözlemlemek çok önemlidir..

dermal-piercing-resimler-bakım-prosedür-türleri

yara izi kaldırma

Dermal piercingin çıkarılması, ilk kez takılmasından biraz daha zordur. Dermal delme kaldırma işi yapmak için bir profesyonel gerektirir. Çıkarma, forseps ve neşter olan iki cerrahi alet gerektirir..

 • Delme bölgesi, antiseptik ve cerrahi ovma kullanılarak çıkarılmadan önce sterilize edilir..
 • Çapa bölgesini çevreleyen cilt bir neşter kullanılarak kesilir..
 • Çapa, bir forseps kullanılarak deriden çıkarılır..

bakım sonrası

İşlemden hemen sonra piercing yerinin bakımında uygun önlemlerin alınması gerekir. Amaç, delinmiş bölgenin hızlı iyileşmesini sağlarken enfeksiyonu önlemektir..

 • Piercing bölgesi genellikle işlemden hemen sonra piercingin yerine bağlı olarak bir pansuman veya bandajla kapatılır..
 • Delmenin iyileşmesi genellikle birkaç ay veya daha fazla zaman aldığından ve dokuların plakaların taban deliklerinden geçmesi gerektiğinden, dermal delme işleminden sonra ihtiyati önlemler alınmalıdır..
 • Mücevherin, dermal piercingi tamamen iyileşmeden yanlışlıkla çıkarabilecek kumaş ve ipliklere dolanmasını önlemek için vücudun ve piercing bölgesinin kurutulmasına ekstra özen gösterilmelidir..
 • Enfeksiyonu önlemek için delme bölgesini düzenli olarak ve düzgün bir şekilde temizleyin ve yeni havlu ve diğer kurutma malzemeleri kullandığınızdan emin olun..
 • Bölgeyi ılık bir tuz çözeltisiyle temizleyin. Yarım çay kaşığı tuz ve bir bardak ılık su karışımı pamuk yardımıyla piercingin üzerine nazikçe sürülür. Düzenli yıkama, siteyi havayla kurutmadan önce 4 ila 5 dakika boyunca günde iki kez gerektirir..
 • İyi bir diyet ve doğru beslenme, iyileşme sürecini hızlandırmak ve enfeksiyonu önlemek için bağışıklığı güçlendirmek için gereklidir..

Bu içerik doğru ve yazarın bilgisi dahilinde doğrudur ve kalifiye bir profesyonelin resmi ve kişiselleştirilmiş tavsiyesinin yerini alması amaçlanmamıştır..

© 2013 medikaliçerik

Yorumlar

alın yazısı 01 Temmuz 2014 tarihinde:

Selam. bileğe mikrodermal piercing yaptıktan sonra alkol tüketebilir miyiz diye merak ediyorum.?